خواندنی ها و دیدنی ها برای والدین و کودکان، گفتن از زیبایی های کودکی و.... حرف های دل من!

rabbit box

سلام. دوست دارید برای سفره ی هفت سین امسال و یا هدیه دادن هدیه های کوچک، چیزی متناسب با سال جدید که سال خرگوش است داشته باشید؟ این ها یک جعبه ی کوچک و یک سبد کوچک به شکل خرگوش هستند که با پرینت گرفتن روی مقوای 160 گرمی و بریدن و چسبانیدن از محل های مشخص شده، می توانید آنها را درست کنید و سکه ها یا هدیه های کوچک برای بچه ها را در آنها بگذارید و یا با گذاشتن لیوان های شفاف یک بار مصرف یا ظروف شفاف در داخل سبد، از آنها برای گذاشتن هفت سین استفاده کنید و کودکانتان را با مفهوم نامگذاری سال ها به نام حیوانات مختلف آشنا کنید.

جعبه ی رنگی خرگوش را از اینجا دانلود کنید.

جعبه ی خرگوش بدون رنگ برای پرینت گرفتن روی مقوای رنگی را از اینجا دانلود کنید.

جعبه ی خرگوش با تبریک عید را از اینجا دریافت نمایید.

سبد خرگوش ها را از اینجا می توانید دانلود کنید.

 

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 20:8 | لینک  | 

بازی با كودكان

مدت ها بود که حال و احوال خودم و اوضاع روزگار(!) اجازه ی نوشتن این بخش را نمی داد٬ اما امروز قصد دارم یک بازی بسیار ساده و در عین حال٬ جذاب ریاضی را برای کودکان سال های ابتدایی دبستان معرفی کنم٬ گر چه همه ی گروه های سنی می توانند این بازی را انجام دهند و از آن لذت ببرند.

یک برگ کاغذ را برای هر شرکت کننده بردارید و روی آن به تعداد دلخواه (معمولاْ بین ۳ تا ۶ عدد) تصویر ساده و بدون پای بدن یک حشره مثل سوسک یا هر حشره ی دیگر را بکشید. می توانید با گذاشتن چشم و دهان و اجزای دیگر٬ به آن جلوه ای فانتزی بدهید یا از خود کودک بخواهید که آن را نقاشی کند. حالا به چیزی شبیه یک تاس احتیاج دارید که من پیشنهاد می کنم آن را هم خودتان با استفاده از مقوا به شکل یک مکعب ۵×۵ یا ۴×۴ سانتیمتر٬ بسازید و در هر طرف آن٬ اعداد را به شکل نوشته یا هر طریقی که دوست دارید٬ از یک تا شش مشخص کنید. (البته بهتر است اعداد را بنویسید تا کودک به نوشته ی آنها توجه کند). حالا بازی را شروع کنید. هر نفر به نوبت تاس می اندازد و کسی که موفق به آوردن عدد شش شد٬ یکی از پاهای حشره ی خود را نقاشی می کند و می کشد. این کار تا اتمام طرح پاهای همه ی حشرات طراحی شده ادامه پیدا می کند و کسی که زودتر طرح هایش را کامل کند٬ برنده است (البته سعی کنید بچه ها برنده ی این بازی باشند!

این بازی را با شکل های مختلف و عددهای مختلف انجام دهید. مثل عنکبوت یا هشت پا یا حتی هزار پایی که مثلاْ عدد ۱۰ را برای پاهایش انتخاب می کنید. برای عددهای بزرگ تر از شش٬ می توانید از ۲ عدد تاس استفاده کنید تا جمع اعداد دو تاس٬ معادل عدد قراردادی شما باشد. به این وسیله٬ ذهن کودک را به جمع بستن هم وا می دارید. خال های پینه دوز٬ دایره های روی بال پروانه٬ دست های آدم برفی و ..... بسیاری از شکل های دیگر٬ می تواند موضوع بازی شما باشد. به بازی خود تنوع بدهید و خلاقیتتان را به کار ببندید و من را هم از نتایج کارتان بی خبر نگذارید. با کودکان و دوستانتان بازی کنید و از در کنار هم بودن و سرگرم شدن و آموختن٬ لذت ببرید. 

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 7:26 | لینک  | 

به درخواست دوستان که کاردستی عقاب درخواست کرده بودند٬ دو نمونه تقدیم می کنم (گر چه کمی دیر! اما منم و هزار گرفتاری!).

برای اولین نمونه٬ شما نیاز به یک پاکت کاغذی دارید. گر چه فکر می کنم الان استفاده از آن خیلی کمتر شده٬ اما هنوز می توان این پاکت ها را در برخی قنادی ها و خواربار فروشی ها و عطاری ها پیدا کرد!

eagle craft

با استفاده از لینک های زیر٬ قسمت های مختلف بدن عقاب شامل سر٬ نوک٬ بال ها و دم را پرینت بگیرید و بعد از بریدن٬ آنها را در جای خود روی پاکت نصب کنید. اگر وقت و حوصله داشته باشید می توانید خودتان هم این قسمت ها را نقاشی کنید و مورد استفاده قرار دهید.

بدن عقاب قسمت اول

بدن عقاب قسمت دوم

eagle craft

برای دومین نمونه هم کار مشابهی باید انجام دهید با این اختلاف که این بار می توانید به جای پاکت از لوله های مقوایی حوله کاغذی استفاده کنید. لینک های مربوط را در زیر مشاهده می فرمایید.

بدن عقاب2 قسمت اول

بدن عقاب 2 قسمت دوم

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 10:50 | لینک  | 

سلام. امروز یک کاردستی بسیار ساده و جالب را برای شما انتخاب کردم تا از ساختن آن به همراه فرزندانتان لذت ببرید.

براى ساختن اين جغد متين و آرام! شما به ٣ عدد بشقاب پلاستيكي احتياج داريد. ولى اگر ساختن كاردستى براى سرگرم كردن فرزندتان خيلى اضطرارى بود(!) مى توانيد از سه عدد دايره‌ى مقوايى هم‌اندازه كه خودتان آنها را بريده‌ايد، استفاده كنيد.

ابتدا يكى از دايره‌ها را براى ساختن سر جغد برداريد و تقريباً يك سوم آن را به طرف داخل تا كنيد.

دو برش در طرفين قسمت تا شده مطابق شكل ايجاد كنيد و قسمت‌هاى برش خورده را به طرف بالا برگردانيد تا شكل گوش‌هاى جغد شما ساخته شود. قسمت باقيمانده را به سطح زيرين آن بچسبانيد.

 

با استفاده از مقوا چشم‌هاى جغد را به شكل دلخواه (بيدار يا خواب آلود و به رنگ دلخواه) درست كنيد و در محل خود بچسبانيد. مى‌توانيد از چشم‌هاى عروسكى آماده هم كه در اغلب خرازى‌ها يافت مى‌شود، استفاده كنيد.

يك نيمدايره‌ى رنگى با مربع كوچكى در بالاى آن را از كاغذ يا مقواى نازك رنگى ببريد و قسمت نيمدايره را به شكل قيف درآوريد تا منقار جغد را تشكيل دهد. قسمت مربع شكل متصل به آن را به صورت جغد بچسبانيد.

 

دايره‌ى بعدى را به عنوان بدن جغد استفاده كنيد و به قسمت سر بچسبانيد.

سومين دايره را از وسط به دو قسمت مساوى تقسيم كنيد و ببريد. اينها بال‌هاى جغد شما هستند. آنها را مطابق شكل، به بدن جغدتان متصل كنيد.

 

شكل پاها را نيز روى مقواى رنگى رسم كنيد و ببريد و آنها را به قسمت زيرين بدن جغد، بچسبانيد.

اگر دوست داشتيد مى‌توانيد جغد كوچكتان را به همراه فرزندتان رنگ‌آميزى كنيد و آن را در جاى مناسبى قرار دهيد و به ياد داشته باشيد كه سرگرمى‌هاى ساده و سازنده، شما و فرزندانتان را به هم نزديك‌تر مى‌كند و دوستیتان را استوارتر کرده٬ اعتماد آنها را به شما بيشتر مى‌نمايد.

اگر از ساخت اين كاردستى‌ها تجربه‌ى خوبى داشتيد، من را هم بى‌خبر نگذاريد.

متشكرم. 

مطلب اختصاصی: سرسره زرد.

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 10:48 | لینک  | 

سلام. لینک هایی که امروز تقدیم شما می شود٬ حاصل جست وجوی اینترنتی چند روز اخیر من و انتخاب از بین سایت های گوناگونی است که نمونه های مناسبی را برای رنگ آمیزی و سرگرمی کودکان٬ در اختیار می گذارند. امیدوارم مورد توجه واقع شود و بتوانم به معرفی سایت های مناسب در این زمینه٬ ادامه دهم.

سایت رنگ آمیزی برای کودکان

رنگ آمیزی برای کودکان

رنگ آمیزی برای کودکان

رنگ آمیزی و کاردستی برای کودکان

رنگ آمیزی برای کودکان

رنگ آمیزی و کاردستی برای کودکان

رنگ آمیزی برای کودکان

تصاویری با موضوع های مختلف برای رنگ آمیزی

رنگ آمیزی با موضوع های بسیار متنوع (دیزنی و ...)

رنگ آمیزی برای کودکان

نقاشی آن لاین

سرگرمی و رنگ آمیزی های متنوع

رنگ آمیزی تصاویر ساده و جالب با موضوع های متنوع

سایت رنگ آمیزی ونقاشی online

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 10:43 | لینک  | 

سلام بر شما.

مدت زیادی بود که موفق نشده بودم کاردستی و سرگرمی تازه ای برای کودکان معرفی کنم. البته در این بین٬ تقصیر من چیزی بین پنجاه تا نود درصد در نوسان بود!

اما در این پست می خواهم یک کاردستی ساده برای والدین و مهدهای کودک معرفی کنم که هم برای بچه ها می تواند جالب و جذاب باشد و هم سرگرمي سازنده اى براى يادگيرى.

این بوقلمون خوش رنگ و لعاب را با شکل پاها و دست های خود کودک بسازید. ابتدا از کودک بخواهید که پاهایش را روی یک مقوا یا کاغذ ترجیحاْ قهوه ای رنگ بگذارد و دور آنها را با خط روی مقوا مشخص کند.

hand foot turkey

شما می توانید خطوط محیطی را اگر کج و ناصاف هستن اصلاح کنید و دور آنها را قیچی نمایید. سپس آنها را به این شکل روی هم بچسبانید تا شکل بدن بوقلمون به دست آید.

hand foot turkey

حالا از کودک بخواهید که خطوط محیطی دست ها و انگشتانش را روی مقواهایی به رنگ های قرمز٬ زرد و نارنجی بکشد (یا هر رنگ متناسب و دلخواه دیگر) و شکل آنها را هم اصلاح و قیچی کنید. این ها پرهای دم بوقلمون شما را تشکیل می دهند.

hand foot turkey

با استفاده از مقوای سفید و رنگی٬ شکل چشم ها٬ منقار و پاهای بوقلمون را بسازید و به بدن او متصل کنید.

hand foot turkey

بوقلمون شما آماده است٬ اما نه برای طبخ! بلکه برای قرار گرفتن در یک قاب مقوایی و نصب در جایی مناسب.

اين هم بوقلمون شما!

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 14:1 | لینک  | 

سلام. بالاخره بعد از چند وقت نبودن سرگرمی ریاضی٬ یک مطلب قابل ارائه پیدا کردم! با این سرگرمی می توانید لااقل چند دقیقه ای دوستان و آشنایان را در جمع های خانوادگی سرگرم کنید.

از اطرافیان بخواهید که یک عدد چند رقمی را انتخاب کرده و یکی از ارقام آن را حذف کنند و بعد از چند عمل ساده ریاضی٬ نتیجه را به شما بدهند تا عدد حذف شده را پیدا کنید.

۱- از آنها بخواهید که یک عدد چند رقمی دلخواه را انتخاب کنند.(ترجیحاْ در جایی یادداشت کنند)

۲- ارقام مطلق آن را با هم جمع کنند.

۳- یک رقم آن را (به شرطی که صفر نباشد) از هر مرتبه ی دلخواه حذف کنند.

۴- بقیه را کنار هم نوشته و مجموع ارقام مطلق قبلی را از آن کسر نمایند.

۵- تفاضل را در اختیار شما بگذارند تا رقم حذف شده را مشخص کنید.

و حالا شما با گرفتن قیافه ی یک ریاضیدان(!)٬ ارقام مطلق این تفاضل را با هم جمع کنید٬ این مجموع را بر ۹ یک بار تقسیم کنید٬ باقیمانده ی تقسیم را از ۹ کم کنید و نتیجه را به عنوان عدد حذف شده اعلام نمایید!

چگونگی این محاسبه را با ذکر مثال در ادامه ی مطلب مطالعه فرمایید.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 11:54 | لینک  | 

این حکایت در سالیان دور اتفاق افتاده است! اما شما می توانید با مطرح کردن آن٬ برای دقایقی دوستان و اطرافیانتان را سرگرم کنید!

یک شب٬ سه نفر مسافر خسته به یک هتل وارد شدند و تقاضای سه اتاق یک نفره کردند. متصدی پذیرش حضور نداشت و یکی از کارکنان خدمات هتل٬ بابت هر اتاق ۱۰ دلار از آنها گرفت (یعنی جمعاْ ۳۰ دلار ) و آنها را به سمت اتاق هایشان راهنمایی کرد٬ اما متوجه شد که سه اتاق خالی وجود ندارد٬ بنابراین به آنها پیشنهاد کرد که یک اتاق سه تخته را به صورت مشترک استفاده کنند و آنها هم پذیرفتند. وقتی متصدی پذیرش برگشت و از موضوع باخبر شد٬ در قیمت کرایه تجدید نظر کرد و ۵ دلار را به صورت اسکناس های یک دلاری برای آنها پس فرستاد. کارگر خدماتی که پول را برای آنها می برد٬ برای این که پول را به صورت مساوی تقسیم کند و خودش هم بی بهره نماند٬ ۲ دلار برای خودش برداشت و به هر کدام از آنها یک دلار برگرداند. بنابراین هر کدام ۹ دلار پرداختند که می شود ۲۷=۳×۹ . ۲ دلار هم که کارگر هتل برای خودش برداشت که با ۲۷ دلار قبلی می شود ۲۹ دلار٬ پس یک دلار باقیمانده کجاست؟!

پاسخ در ادامه ی مطلب.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 10:52 | لینک  | 

تصویر پیوست را چاپ (پرینت) کنید و به فرزند خود بدهید تا پس از رنگ آمیزی٬ به شاهزاده خانم کمک کند تا به قلعه برسد!

castle maze

 فایل اصلی تصویر بالا براى چاپ را از اين جا دريافت كنيد

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 10:50 | لینک  | 

بازى والدين و فرزندانشان

سلام. امروز هم قصد دارم بازى جديدى  را به شما معرفی کنم تا به همراه فرزندان عزیز تان انجام دهید و لذت ببرید.

برای این بازی٬ می توانید از اسباب بازی های کودک مثل قطعات بزرگ و کوچک لگو و یا مکعب های خانه سازی یا هر شی ء دیگری که بتوانید با آن فضاهای کوچک را از هم  جدا کنید٬ استفاده نمایید. شما می توانید با استفاده از این قطعات و یا حتی ساختن دیواره های کوتاه با مقوا یا چوب٬ چند راهه های پر پیچ و خمی (MAZE) بسازید که یک راه ورود و یک مقصد نهایی داشته باشد. مثلاْ اتومبیلی که می خواهد به پارکینگ برود یا عروسکی که قصد دارد راه خانه اش را پیدا کند یا حیوانی که به دنبال غذای مورد علاقه اش است. این شخصیت را با استفاده از اسباب بازی های خود کودک خلق کنید. حالا در هر مرحله از پیشروی به سمت مقصد٬ از کودک بپرسید که این ماشین یا عروسک یا .... از کدام طرف باید برود؟ چپ٬ راست٬ بالا٬ پایین؟ از بین درختان و ساختمان ها؟ از درون تونل و....

حتی می توانید برای بچه های بزرگسال تر٬ یک نقشه رسم کنید تا راه را پیدا کنند. این بازی قابلیت تنوع بخشی فراوانی دارد و برای آموزش جهت ها به کودک٬ بسیار مفید است. می توانید شمارش را هم در حین این بازی به کودکتان بیاموزید. مثلاْ با شمردن دیواره هایی که باید از آنها بگذرد یا تعداد قدم هایی که عروسکش باید بردارد. همچنین می توانید با مخفی کردن یک خوراکی یا هدیه ی کوچک در مقصد٬ اشتیاق بیشتری را در کودک برانگیزید.

با کودکانتان بازی کنید و کودکی را همراه با آنها تجربه نمایید.

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 14:13 | لینک  | 

Drawing for Kids

باز هم سلام! در اين پست براى شما، نرم افزارى را آماده كرده ام كه به منظور طراحى و نقاشى هاى ساده براى كودكان طراحى شده و البته از نظر محيط كار و ابزارها، شباهت بسيار زيادى به برنامه ى paint brush ويندوز دارد. اين نرم افزار را مى توانيد از لينك زير دانلود كنيد.

دانلود نرم افزار Drawing For Kids به صورت فايل فشرده

 

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 12:42 | لینک  | 

شير فروش

مرد شير فروشى ٣ ظرف شير با گنجايش هاى ٣، ٥ و ٨ ليتر داشت و ظرف ٨ ليترى او پر از شير بود. ٢ نفر به او مراجعه كردند و هر كدام ٤ ليتر شير خواستند. مرد شير فروش هم با خوشحالى از فروش رفتن همه ى شيرها و با كمك همان ٣ ظرفى كه داشت، به هر كدام از آنها ٤ ليتر شير داد. شما مى دانيد او چطور اين كار را انجام داد؟

پاسخ اين معما را در اينجا نمى گذارم چون خيلى ساده است! اما شما با مطرح كردنش براى فرزندان دانش آموزتان، كمى ذوق رياضى را در آنها تقويت كنيد.

فراموش نكنيد: هر پنجشنبه، يك معما....

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 12:30 | لینک  | 

بازى والدين همراه با كودكان

سلام امروز هم قصد دارم بازى ديگرى را براى سرگرم شدن شما والدين گرامى به همراه كودكانتان معرفى كنم. اين بازى نيز بسيار  ساده است و نياز به امكانات خاصى ندارد. براى اين بازى مى توانيد از برخى ابزارها و وسايل كوچك داخل خانه مانند ظروف آشپزخانه، اسباب بازى هاى خود كودك و لباس ها و عروسك هاى كوچك و غيره استفاده كنيد يا اين بازى را با كمك تصاوير بريده شده از مجلات انجام دهيد. دو سطح هم شكل مانند ٢ تكه مقواى كارتن را آماده كنيد. تعدادى از ابزارها يا تصاوير مشابه را روى آنها قرار دهيد. بين وسايل يا تصاوير چيده شده، چند اختلاف ايجاد كنيد و روى يكى از سطوح را بپوشانيد. يكى از سطوح را به كودك نشان دهيد و از او بخواهيد كه با دقت به آن نگاه كند. حالا روى اين سطح را بپوشانيد و روى سطح ديگر را برداريد و از او بخواهيد كه اختلاف هاى اشياى روى اين سطح را با سطح قبلى پيدا كند و بگويد چه چيزهايى اضافه و چه چيزهايى كم شده اند. اين بازى را خود شما بزرگ ترها هم مى توانيد به شكل پيچيده تر و براى كمك به تقويت حافظه، انجام دهيد.

با كودكان خود بازى كنيد و از بازى كردن به همراه آنها لذت ببريد.

شما مى توانيد براى يافتن مطالب مشابه، به قسمت آرشيو موضوعى، بخش بازى، اسباب بازى، كاردستى و سرگرمى مراجعه فرماييد و من را از نظرات سودمندتان بى بهره نگذاريد.

خوش باشيد.

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 16:23 | لینک  | 

glasses

سلام. برای این اخر هفته ی شما٬ معمای ریاضی دیگری در نظر گرفته ام که امیدوارم در میهمانی های آخر هفته٬ خود و دوستانتان را با آن سرگرم کنید. راستی تا به حال٬ سرگرم کردن کودکان و نوجوانان محصل فامیل را با چنین معماهایی امتحان کرده اید؟ حتماْ این سرگرمی ها را تجربه کنید و نتیجه ی مفرح آن را ببینید.

۴ لیوان خالی و ۴ لیوان پر را از چپ به راست و در کنار هم قرار دهید به نحوی که ابتدا لیوان های خالی و سپس لیوان های پر٬ قرار داده شوند. آنها را از چپ به راست (چپ به راست خودتان و طبق طرز نوشتن اعداد) شماره گذاری کنید. حالا سعی کنید این دسته بندی را به نحوی تغییر دهید که لیوان های پر و خالی٬ به صورت یک در میان در کنار هم قرار بگیرند.

شما برای این کار٬ حق دارید فقط ۴ بار و هر بار یک جفت لیوان مجاور هم را برداشته و در محل دلخواه٬ کنار هم بگذارید.

جواب را می توانید در ادامه ی مطلب مشاهده فرمایید. البته قبل از دیدن جواب٬ راجع به پاسخ معما٬ خوب فکر کنید! 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 12:4 | لینک  | 

 بازى با كودكان

سلام. نمى دانم شما والدين گرامى، تا چه حد به بازى كردن با كودكان خود اهميت مى دهيد و چه قدر وقت را براى اين كار اختصاص مى دهيد. اما كودكان شما، علاوه بر بازى با هم سن و سالان خود، به بازى با والدينشان نيز احتياج دارند تا از اين راه، تجربيات تازه‌اى به دست آورند و لذت سرگرم شدن همراه با پدر و مادر خود را درك كنند. پس اگر مى خواهيد در زمان‌هايى كه كودك شما بى حوصله است يا هم‌بازى‌اى ندارد و يا از بازى كردن به تنهايى، خسته شده است و يا در سفر يا ميهمانى هايى هستيد كه كودك در آن جا تنها است، كودك خود را سرگرم كنيد و خودتان هم از بازى همراه با كودكتان لذت ببريد، از همين الان شروع كنيد به ابتكار و اختراع بازى‌هاى تازه و آنها را با سايرين به اشتراك بگذاريد. ضمناً بازى كردن با كودك را امرى اجبارى يا از روى بى ميلى نبينيد و آن را به ديگران واگذار نكنيد. من سعى مى كنم بعضى از اين بازى‌ها را به شما معرفى كنم. شما هم اگر دوست داشتيد مى‌توانيد تجربياتتان را براى سايرين بنويسيد.

براى اولين نمونه، بازى‌اى را انتخاب كرده‌ام كه به آن، نامِ بازى چى به چى مربوطه داده‌ام. اين بازى، بسيار ساده است و به وسايل خاصى هم نياز ندارد. كافى است تعدادى تصوير از مجله‌ها و روزنامه‌هاى كهنه و استفاده شده را پيدا كنيد كه بتوانيد آنها را به هم ارتباط دهيد. مثلاً تصاويرى از اندام‌هاى بدن يا اجزاى صورت، تصاويرى از حيوانات و اشياء و خوراكى‌ها و غيره. بهتر است اين تصاوير داراى اندازه‌هاى يكسان باشند. اگر كمى حوصله و سليقه به خرج دهيد مى‌توانيد آنها را در قاب‌هاى كاغذى يا مقوايى هم‌اندازه، بچسبانيد. حالا تعدادى از تصاوير را در اختيار فرزندتان قرار دهيد و تعداد مساوى را هم براى خودتان برداريد. به نوبت، تصويرى را روبروى يكديگر بگذاريد و از همديگر بخواهيد كه تصويرى مربوط به آن را روى آن تصوير قرار دهد. سعى كنيد دليل ارتباط ها را نيز به اختصار شرح دهيد. مثلاً لب و دندان چرا به هم مربوطند؟  يا ظرف شير و گاو چه ارتباطى با هم دارند؟ يا پول و نان چگونه با هم ارتباط پيدا مى كنند؟

همواره سعى كنيد ارتباط ‌هاى تازه‌اى پيدا كنيد و  نكات ظريف و طنزآميزى در اين ارتباط ها بيابيد تا بازى شما جذاب‌تر و شيرين‌تر شود.

از بازى با كودكان خود لذت ببريد و اگر اين بازى را تجربه كرديد، حتماً از نتيجه‌ى آن در اينجا بنويسيد تا راهگشاى پيشنهادهاى ديگر باشد.

متشكرم.

 

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 13:17 | لینک  | 

artillery

سلام. از این هفته سعی می کنم معماها و سرگرمی های مختلف ریاضی را تقدیم شما کنم تا هم خودتان با حل کردنشان٬ کمی سرگرم شوید و هم  با مطرح کردنشان در جمع های دوستانه و فامیلی٬ اوقات خوشی را با سرگرمی های فکری بگذارنید.

این هم از اولین معمای ریاضی:

سه نفر توپچی٬ سه توپ متفاوت را شلیک می کنند. اولی که توپی عالی دارد و خودش هم ماهر است٬ در هر ۲۵ ثانیه یک بار شلیک می کند و دومی و سومی که وسیله ی خوبی ندارند٬ به ترتیب در هر ۲۹ ثانیه و ۳۳ ثانیه٬ یک بار شلیک می کنند.

اگر هر سه با هم٬ درست در ساعت ۱۲ شروع به شلیک کنند و پس از مدتی که کمتر از نیم ساعت است٬ اولی دست از شلیک بردارد و دومی و سومی هم به ترتیب ۱۸ و ۱۲ ثانیه پس از او٬ دست از کار بکشند٬ پیدا کنید که هر کدام٬ چند گلوله ی توپ شلیک کرده است؟

جواب را می توانید در ادامه مطلب ملاحظه فرمایید. البته قبل از آن٬ خوب درباره ی پاسخ٬ فکر کنید. 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 11:56 | لینک  | 

قناد خوش ذوق

سلام. امروز قناد خوش ذوقی که سفارش ساختن ۲ تا کیک به شکل خانه ی شکلاتی شبيه به هم را گرفته بود٬ کیک هایی درست کرد که با هم در ۹ مورد اختلاف داشتند. شما می توانید این اختلاف ها را پیدا کنید؟

كيك اولى

كيك دومى

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 13:1 | لینک  | 

Origami Dog

سلام. حتماْ شما هم با نمونه کارهای اوریگامی که از تا کردن کاغذهای رنگی٬ شکل های جالب و متنوع و زیبایی به وجود می آورند٬ آشنایی دارید. برای امروز یک نمونه ی بسیار ساده ی اوریگامی به همراه روش ساخت آن را می آورم. بعد از پرینت گرفتن و بریدن قطعات اصلی٬ آنها را مطابق تصویر راهنما تا کنید و کودکان خود را با آنها سرگرم نمایید. اگر برایتان جالب بود در بخش نظرات همین پست بنویسید تا نمونه های دیگری هم در اختیارتان بگذارم. خوش باشید.

فايل اوريگامى به صورت فشرده را از اينجا دريافت كنيد

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 19:2 | لینک  | 

بازى هاى كودكانه

سلام. امروز براى قسمت اول مطالبى كه قصد دارم درباره ى بازى و بازى كردن با كودكان ذكر كنم، تصميم گرفتم چند تعريف كوتاه از بازى ارائه دهم. در قسمت هاى بعد، راجع به بازى بيشتر خواهيد خواند.

بازى چيست؟

بازی پاک ترین و روحانی ترین ساخته ی دست بشر در دوران کودکی یک انسان است و به گونه ای یک تصویر قبلی و یا تقلیدی از زندگی آینده هر انسان به شمار می رود،همان راز زندگی طبیعی انسان و همه ی موجودات. بازی برای کودک لذت ، آزادی ، رضایت درونی و بیرونی و احساس آرامش از محیط را به ارمغان می آورد .

بازی همانند تغذیه ی خوب ، محبت و مراقبت، از نیازهای عمده ی کودک است که در رشد استعدادهای او تأثیری به سزا دارد .

به تدریج که کودک بزرگ تر می شود، به نحو مطلوب تری می تواند کارهای روزانه ی خود را انجام دهد ، مثلاً خودش لباس بپوشد ، غذا بخورد ، به تلفن جواب دهد و... بازی وسیله ای برای فراگیری و تمرین چنین مهارت هایی در کودکان است .

تعریف مورد قبول و عامی برای بازی وجود ندارد ، بایستی گفت که هرکس از آن تعبیری دارد ، اما به طور کلی هر آنچه که بدون در نظر گرفتن سود و زیان و بدون اجبار انجام می گیرد ، بازی نامیده می شود.

بازی همسان با سایر پدیده ها ، ابعاد و جنبه های وسیعی را در بر می گیرد. گوناگونی این ابعاد باعث شده تا تعریف های متعددی از بازی ارائه گردد . هر یک از این تعریف ها با برجسته نمودن جنبه ای از بازی دیدگاه خاصی را ارائه می دهند.

در فرهنگ وبستر، بازی به صورت های زیر تعریف شده :

الف – حرکت ، جنبش و فعالیت به مثابه ی حرکت عضلات .

ب – آزادی یا محدوده ای برای حرکت و جنبش .

ج – فعالیت یا تمرین برای سرگرمی ، تفریح یا ورزش .

 

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 17:2 | لینک  | 

lazytown

سلام. شاید شما هم با کارتون و شخصیت های زنده و عروسکی LazyTown  آشنا باشید. برای امروز٬ تصاویری از شخصیت های زنده و عروسکی این سریال تلویزیونی را برای رنگ آمیزی قرار داده ام تا فرزندان عزیزتان با آنها سرگرم شوند. در هر قسمت اين سريال اتفاقات جالب و آموزنده اى مى افتد كه با كمك و همراهي همه انجام مى شود و تلاش هاى شخصيت منفى سريال (روبى) براى خرابكارى، ناكام مى ماند. منتظر سرگرمی های متنوع تر و شیرین تر در این وبلاگ باشید و محبت و توجه به کودکان نیازمند را فراموش نکنید. برای دریافت فایل ها در اندازه ی اصلی می توانید به انتهای همین پست٬ مراجعه فرمایید.

    بسى   مايور           پيكسل        

  روبى   اسپورتاكوس (sportacus)    استفانى       

استينگى  تريكسىزيگى        

      

دريافت تصاوير بالا در اندازه ى اصلى در فايل rar                                 

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 9:39 | لینک  | 

شما که برای کودکان خود یا بستگانتان قصد خرید اسباب بازی دارید٬ بهتر است بدانید که چه نکاتی را باید درباره بهداشت و ایمنی اسباب بازی در نظر داشته باشید تا خطری از جانب این اسباب بازی ها٬ کودکان دلبندتان را تهدید نکند.

چند نکته ی مهم در این باره را در ادامه مطلب بخوانید.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 12:49 | لینک  | 

 

موش سرآشپز

سلام. فكر مى كنم اين كارتون را خيلى خوب مى شناسيد. براى همين زياد درباره ش حرف نمى زنم و لينك دانلود و لينك سايت مرتبط را براتون قرار مى دم. تا كار مى كنه اقدام كنيد. حجمش هم ٦٩٣ مگابايت هست. 

لينك مستقيم فايل زيپ شده كارتون موش سرآشپز.

اين هم سايت مربوط !

نوشته شده توسط مهرداد  در ساعت 11:41 | لینک  |